André has logged 477 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Edit this entry  
27
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Rock

The Rock

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Being Elmo: A Puppeteer's Journey

Being Elmo: A Puppeteer's Journey

2011
×
Edit this entry  
12
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★½
Edit this entry  
12
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Watch

The Watch

2012
×
★★
Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Christmas Crossfire

Christmas Crossfire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ökozid

Ökozid

2020
×
Edit this entry  
02
Gott

Gott

2020
×
★★
Edit this entry  
02
Blue Light

Blue Light

2019
×
Edit this entry  
01
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
26
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
Edit this entry  
23
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
Edit this entry  
20
Suck Me Shakespeer 2

Suck Me Shakespeer 2

2015
×
Edit this entry  
20
The Wall

The Wall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Edit this entry