RSS feed for André

André has logged 34 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Athlete A

Athlete A

2020
×
Edit this entry  
26
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
Edit this entry  
15
One of Us

One of Us

2017
×
Edit this entry  
14
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Wrath of Silence

Wrath of Silence

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ice Cream and the Sound of Raindrops

Ice Cream and the Sound of Raindrops

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wake Up: Stories From the Frontlines of Suicide Prevention

Wake Up: Stories From the Frontlines of Suicide Prevention

2019
×
Edit this entry  
08
Volubilis

Volubilis

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Beautiful Things

Beautiful Things

2017
×
Edit this entry  
07
Beyond The Mountain

Beyond The Mountain

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Epic of Everest

The Epic of Everest

1924
×
Edit this entry  
06
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Battleship

Battleship

2012
×
★½
Edit this entry  
05
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mary Is Happy, Mary Is Happy.

Mary Is Happy, Mary Is Happy.

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sisterhood

Sisterhood

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★
Edit this entry  
03
45 Days In Harbar

45 Days In Harbar

2019
×
Edit this entry  
03
The Bridges of Sarajevo

The Bridges of Sarajevo

2014
×
Edit this entry  
02
Mugaritz B.S.O.

Mugaritz B.S.O.

2011
×
Edit this entry  
02
Late Marriage

Late Marriage

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
Love: Chapter 2

Love: Chapter 2

2017
×
Edit this entry  
01
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Rudeboy: The Story of Trojan Records

Rudeboy: The Story of Trojan Records

2018
×
Edit this entry  
01
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★½
Edit this entry