André has logged 35 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Unknown Origins

Unknown Origins

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Above Us Only Sky

Above Us Only Sky

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Longing

Longing

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Room 666

Room 666

1982
×
Edit this entry  
21
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Boys State

Boys State

2020
×
Edit this entry  
16
Schlingensief – A Voice That Shook the Silence

Schlingensief – A Voice That Shook the Silence

2020
×
Edit this entry  
15
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Cube

Cube

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Edit this entry  
11
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

2020
×
Edit this entry  
08
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Edit this entry  
04
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
Edit this entry  
04
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Edit this entry  
02
Voll Normaaal

Voll Normaaal

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
02
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Predators

Predators

2010
×
★½
Edit this entry  
01
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
01
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry