André has logged 60 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
Edit this entry  
31
Operation Moonbird

Operation Moonbird

2020
×
Edit this entry  
31
Hello We Lied

Hello We Lied

2020
×
Edit this entry  
31
E14

E14

2020
×
Edit this entry  
31
Haeberli

Haeberli

2020
×
Edit this entry  
31
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
Edit this entry  
30
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Avalon

Avalon

2020
×
Edit this entry  
30
To the Moon

To the Moon

2020
×
Edit this entry  
29
Nuclear Forever

Nuclear Forever

2020
×
Edit this entry  
29
AIVA

AIVA

2020
×
Edit this entry  
29
80.000 Schnitzel

80.000 Schnitzel

2020
×
Edit this entry  
28
Eine einsame Stadt

Eine einsame Stadt

2020
×
Edit this entry  
28
Bulletproof

Bulletproof

2020
×
Edit this entry  
28
William Jefferson Wilderness

William Jefferson Wilderness

2020
×
Edit this entry  
28
Dark Matter

Dark Matter

2020
×
Edit this entry  
28
Girls / Museum

Girls / Museum

2020
×
Edit this entry  
27
Children

Children

2020
×
Edit this entry  
26
Joy

Joy

2020
×
Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Geostorm

Geostorm

2017
×
½
Edit this entry  
24
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★½
Edit this entry  
24
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lesbian Vampire Killers

Lesbian Vampire Killers

2009
×
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Untouchable

Untouchable

2019
×
Edit this entry  
18
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Requiem

Requiem

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
Edit this entry  
12
Full Metal Village

Full Metal Village

2007
×
Edit this entry  
12
Black Rider

Black Rider

1993
×
Edit this entry  
12
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
Edit this entry  
11
Steve-O: Demise and Rise

Steve-O: Demise and Rise

2009
×
Edit this entry  
11
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
08
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Edit this entry  
08
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
07
Aren't You Happy?

Aren't You Happy?

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry