Sort by

André has logged 36 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Electroma

Electroma

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Space Dogs

Space Dogs

2019
×
Edit this entry  
26
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Biking Borders - eine etwas andere Reise

Biking Borders - eine etwas andere Reise

2021
×
Edit this entry  
24
The Climb

The Climb

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
Edit this entry  
23
2012

2012

2009
×
Edit this entry  
22
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
YES SHE CAN

YES SHE CAN

2021
×
Edit this entry  
20
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Mole

The Mole

2020
×
Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
Edit this entry  
17
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Edit this entry  
17
Black Eagles

Black Eagles

2021
×
Edit this entry  
16
Battle: Los Angeles

Battle: Los Angeles

2011
×
★★
Edit this entry  
14
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Made You Look: A True Story About Fake Art

Made You Look: A True Story About Fake Art

2020
×
Edit this entry  
11
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★½
Edit this entry  
08
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
Edit this entry  
05
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
04
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Disclosure

Disclosure

2020
×
Edit this entry  
03
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Ask Dr. Ruth

Ask Dr. Ruth

2019
×
Edit this entry