• Thief

    Thief

    ★★★½

    Michael Mann knows how to stage professionals at work. James Caan and Jim Belushi are as virtuosic with their safecracking tools as a violinist is with her violin. They work together as precisely as an orchestra brings compositions to life. They handle their crooked deals with the smoothness of slick stockbrokers – as if the world was their oyster and they were accountable to no one and nothing. But that says more about Wall Street than the behavior of a…

  • The Man Who Sold His Skin

    The Man Who Sold His Skin

    ★★★

    Die Würde des Menschen ist tätowierbar

    "Der Deal: Sam Ali lässt sich ein Schengen-Visum auf den Rücken tätowieren und bekommt im Gegenzug ein tatsächliches Visum mit absoluter Reisefreiheit organisiert. Gleichzeitig muss er als nun lebendes Kunstwerk jedoch auf Fingerschnippen für Ausstellungen bereitstehen. Der Exzess der westlichen Welt wird wortwörtlich auf dem Rücken der Geflüchteten ausgetragen. Die Würde des Menschen ist zwar nicht antastbar, aber offensichtlich tätowierbar.

    Spätestens an dieser Stelle verabschiedet sich das Drehbuch von jeglicher Form der Subversion. Wer…

  • Coming 2 America

    Coming 2 America

    ★★

    "COMING 2 AMERICA ist so sehr in der Struktur des Vorgängers gefangen, dass er nicht viel mehr als das leise Echo eines zumindest ansatzweise fortschrittlich in die Zukunft schauenden – jedenfalls im Kontext des Hollywood-Mainstreams der 1980er – Films darstellt. Wo Akeem noch mit veralteten Konventionen wie der Zwangsheirat brach, herrscht nun 30 Zamunda-Jahre später immer noch absoluter Stillstand. Der König gewordene Prinz scheint sich weiterhin von den königlichen Wäscherinnen beim morgendlichen Bad gründlich 'säubern' zu lassen und mehr als…

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    "BILLIE EILISH: THE WORLD’S A LITTLE BLURRY schafft es, die Zuschauer*innen innerhalb der monumentalen Spielzeit von zweieinhalb Stunden durch ein Wechselbad der Gefühle zu schicken. Einerseits ist der Film „eine radikal ehrliche Doku über einen Teenager, der zur Ikone wird”, wie Kritiker David Ehrlich für 'Indiewire' schreibt. Andererseits ist der Film Teil der Entertainment-Maschinerie – und auch des Problems, indem er die Schattenseiten des Ruhms nur vermeintlich kritisch betrachtet und sich so letztlich mit der ungesunden Legendenbildung innerhalb der Musikindustrie gemein macht."

    Zu meiner kompletten Kritik für musikexpress.de geht's hier.

  • The Young and the Damned

    The Young and the Damned

    ★★★★

    The initial voice-over of THE YOUNG AND THE DAMNED states, that this is not an optimistic film. And so it is – even more than 70 years after its release. Although living conditions in general may have improved (at least in the Western world), one phenomenon in particular has persisted: that the marginalized only assault the even worse off people without batting an eye, but do not launch an attack on the actual exploiters. Only the blind, the supposedly stupid…

  • Chaplin

    Chaplin

    ★★

    Poorly crafted accents, forced melancholy, soullessly mechanical acting, edited with the best-of iMovie transitions and scored by the most touchy-feely "Rosamunde Pilcher"-soundtrack: That's CHAPLIN. The film pretends to fill gaps, but tries to plug them with construction foam that's far past its sell-by date.

    What I don't want to see, but inevitably get to see, is what I already know anyway. Because I've seen films by Charlie Chaplin. Because I've read an anecdote here and there about his life. What…

  • Dead Man

    Dead Man

    ★★★

    The first completely wordless five minutes of DEAD MAN, with its brief character studies, beautiful landscape shots, and details passing by the railroad car, tell us more about 19th century America than the rest of the film can.

    It starts strong, rantin against early capitalism as well as the exploitation of nature, tracing the beginnings of industrialization the way David Lynch continues in his debut feature ERASERHEAD: menacing, larger-than-life, lurking, and only barely visible in its full extent.

    But then…

  • News of the World

    News of the World

    ★★★

    "Letztlich landeten die Rechte bei Netflix und NEWS OF THE WORLD damit auch direkt in unseren Wohnzimmern. Die richtige Entscheidung? Bestimmt, denn für die große Leinwand fehlt es NEWS OF THE WORLD eindeutig an visuell beeindruckenden Momenten. Und auch im Drehbuch gibt es kaum Stellen, die einen die Finger in die Armlehnen eines Kinosessels krallen lassen würden. Das wohl größte Problem des neuesten Greengrass-Streifens im Western-Setting ist jedoch die verquere Perspektive. Denn der Film erzählt nicht etwa über die Vergangenheit, um so die Gegenwart besser zu verstehen. Er erzählt vielmehr aus der Gegenwart und trägt dabei ein Cowboy-Kostüm."

    Zu meiner kompletten Kritik für musikexpress.de geht's hier.

  • A Canterbury Tale

    A Canterbury Tale

    ★★★½

    A CANTERBURY TALE portrays the search for meaning in war and, by extension, in one's own life and for that thing that has been destroyed by the inhumanities of war. The story follows both a symbolic and an actual pilgrimage, the struggle for emancipation, security and fulfillment.

    Within minutes of the film, Emeric Pressburger and Michael Powell use a match cut whose effect comes damn close to the famous one from Stanley Kubrick's 2001: A SPACE ODYSSEY. And that's saying…

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★½

    "MALCOLM & MARIE ist ein Film, in dem zwischen den beiden Charakteren verwaschene Grenzen endlich trennscharf neu – oder längst überfällig zum ersten Mal – gezogen werden. Eifersucht, Ansprüche, Werte und Wert, Gleichberechtigung, Abhängigkeit, Sexismus, emotionale Geiselhaft, Privilegien, Macht, Reue, Perspektiven, Egoismus – die Liste der Verhandlungsgegenstände ist lang und mindestens genauso wirr wie der immer weiter in immer brachialeren Wellen eskalierende Streit zwischen Marie und Malcolm."

    Zu meiner kompletten Kritik für musikexpress.de geht's hier.

  • Vanilla Sky

    Vanilla Sky

    ★★★

    VANILLA SKY delivers interesting observations of a psyche that initially contains more than just the self-inflated traumas of a rich kid. However, the substance of this observation stands and falls with the intentionally polarizing ending. Just like Tom Cruise's David Aames, the audience is forced to make a value judgment. For me, unfortunately, not much more than a dull, but still touchingly staged "Money can't buy happiness or fulfillment" remains in the end. Too bad.


    (watched as part of the 6th Annual Letterboxd Season Challenge: 2020-21 - Contemporary Performers: Tilda Swinton Week)

  • Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

    Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

    NEVER-ENDING MAN is probably only interesting for those who have already taken a closer look at Hayao Miyazaki. The documentary does little to clarify the motivations and goals of the animation master. It is restrained at the wrong moments and marked by unnecessarily stilted respect for its subject. Neither of the two threads picked up are satisfactorily pursued to their conclusion. On top of that, the film is a formal disaster that comes across as an amateur project that has…