2014

André Pitz André Pitz’s year in review

André’s highest rated films

  • Her

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Winter's Bone

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • Philomena

    ★★★★

  • Locke

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★½

  • Where the Wild Things Are

    ★★★½

  • Argo

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★½

  • Chasing Amy

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 32 Films watched
  • 2.7 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Wolf of Wall Street

Jan 27

Last Film

Everything is Love

Dec 20

Genres, Countries & Languages

Drama
17 films
Comedy
13 films
Crime
7 films
Action
7 films
Sci Fi
6 films
Thriller
5 films
Adventure
4 films
Documentary
3 films
Romance
3 films
Fantasy
3 films
USA
24 films
UK
9 films
Germany
5 films
Denmark
4 films
France
3 films
Sweden
3 films
Belgium
2 films
Norway
1 film
India
1 film
English
32 films
French
3 films
German
2 films
Danish
2 films
Russian
1 film
Serbian
1 film
Swedish
1 film
Norwegian
1 film
Hindi
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

After Porn Ends
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Everything is Love
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2014

  • Everything is Love
  • Chasing Amy
  • Horrible Bosses 2
  • The Ides of March
  • In Order of Disappearance
  • Interstellar
  • Thor
  • Clerks
  • After Porn Ends
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Steve Jobs: Billion Dollar Hippy
  • The Hundred-Foot Journey
  • How to Train Your Dragon 2
  • 22 Jump Street
  • Attack the Block
  • Locke
  • 21 Jump Street
  • Mission to Lars
  • Winter's Bone
  • Where the Wild Things Are
  • Fargo
  • 2001: A Space Odyssey
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Pain & Gain
  • American Hustle
  • The Grand Budapest Hotel
  • Philomena
  • Her
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Argo
  • Melancholia
  • The Wolf of Wall Street

Highly rated films André missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Black Mirror: White Christmas
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep
  • The Way He Looks

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more