2015

André Pitz André Pitz’s year in review

André’s highest rated films

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★½

  • Birdman

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Youth

    ★★★★

  • Zoolander

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Jane Eyre

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 179 Films watched
  • 14.9 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

The Theory of Everything

Jan 4

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
73 films
Comedy
70 films
Action
44 films
Thriller
40 films
Adventure
32 films
Romance
29 films
Sci Fi
29 films
Crime
27 films
Documentary
26 films
Fantasy
14 films
USA
145 films
UK
30 films
Germany
15 films
France
13 films
New Zealand
7 films
Australia
7 films
Ireland
7 films
Italy
5 films
China
4 films
Czechia
3 films
English
174 films
French
21 films
Spanish
19 films
German
17 films
Italian
9 films
Russian
7 films
Chinese
5 films
Cantonese
3 films
Japanese
3 films
Czech
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 356

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Hitman
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Those Wrecked By Success

Films watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Inside Llewyn Davis
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ellis
  • Solace
  • A Very Murray Christmas
  • 6 Days to Air: The Making of South Park
  • Mr. Holmes
  • Inside Out
  • Youth
  • Krampus
  • Our Idiot Brother
  • Zoolander
  • The Departed
  • Love Me
  • Live from New York!
  • Steve Jobs
  • One Minute Time Machine
  • Life Is Beautiful
  • A Most Violent Year
  • Spectre
  • Back in Time
  • Jane Eyre
  • Mean Girls
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Ghost Writer
  • American Ultra
  • Skyfall
  • Gangster Squad
  • Match Point
  • Slow West
  • Back to the Future Part II
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Back to the Future
  • The Skeleton Twins
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • The Prestige
  • Frank
  • Office Space
  • Ferris Bueller's Day Off
  • It's Kind of a Funny Story
  • Europa Report
  • The Martian
  • Quantum of Solace
  • Looper
  • Entourage
  • Straight Outta Compton
  • The Overnight
  • The Guard
  • Those Wrecked By Success
  • We're the Millers
  • The Salvation
  • Liberal Arts
  • Adam's Apples
  • Trainwreck
  • The One I Love
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Casino Royale
  • Particle Fever
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Terminal
  • The Town
  • Hitman
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Freakonomics
  • To Rome with Love
  • Tig
  • Meet the Parents
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
  • Ruby Sparks
  • Master of the Universe
  • Pulp Fiction
  • The Death of
  • Chaos on the Bridge
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Man Up
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Ant-Man
  • Taxi
  • Adventureland
  • Margin Call
  • Man of Steel
  • Super High Me
  • Clueless
  • Vicky Cristina Barcelona
  • Old School
  • Wet Hot American Summer
  • Escobar: Paradise Lost
  • Still Alice
  • Hot Shots!
  • Victoria
  • Free to Play
  • Pantani: The Accidental Death of a Cyclist
  • Jurassic World
  • Airplane!
  • No Country for Old Men
  • Spring Breakers
  • Cruel Intentions
  • Amélie
  • Burn After Reading
  • Misery Loves Comedy
  • Dom Hemingway
  • Gone Baby Gone
  • Ghostbusters
  • John Wick
  • Mad Max: Fury Road
  • Dumb and Dumber
  • Snowpiercer
  • The To Do List
  • Bang, Boom, Bang
  • Superbad
  • 10 Things I Hate About You
  • Tomorrowland
  • Hot Girls Wanted
  • Safety Not Guaranteed
  • Lammbock
  • Little Miss Sunshine
  • Hitchcock
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • In a World...
  • Now You See Me
  • Top Five
  • What If
  • Ex Machina
  • Leonard in Slow Motion
  • About Time
  • Showrunners: The Art of Running a TV Show
  • Iron Sky
  • The Comedians of Comedy
  • Return of the Jedi
  • Atari: Game Over
  • Trevor Noah: You Laugh But It's True
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Furious 7
  • Hotel Chevalier
  • End of Watch
  • Home
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • L.A. Confidential
  • Be Kind Rewind
  • Celeste & Jesse Forever
  • When Harry Met Sally...
  • Cinderella
  • Life Itself
  • Castello Cavalcanti
  • Whiplash
  • Calvary
  • The 40 Year Old Virgin
  • Up in the Air
  • American Beauty
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Jodorowsky's Dune
  • American Sniper
  • Selma
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Predestination
  • Lucy
  • Boyhood
  • And the Oscar Goes To...
  • Salmon Fishing in the Yemen
  • Haywire
  • Birdman
  • The Perks of Being a Wallflower
  • What We Do in the Shadows
  • The Imitation Game
  • Whiplash
  • Citizenfour
  • The Theory of Everything

Highly rated films André missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Listen to Me Marlon
  • Amy

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more