2016

André Pitz André Pitz’s year in review

André’s highest rated films

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★

  • Star Trek Beyond

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 185 Films watched
  • 15.4 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Lars and the Real Girl

Jan 1

Most Watched

Swiss Army Man

twice

Captain America: Civil War

twice

Last Film

Rise of the Planet of the Apes

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
72 films
Sci Fi
61 films
Action
60 films
Adventure
59 films
Comedy
55 films
Thriller
48 films
Documentary
31 films
Romance
20 films
Mystery
20 films
Fantasy
20 films
USA
153 films
UK
30 films
Germany
14 films
Canada
13 films
France
11 films
China
6 films
Ireland
5 films
Japan
4 films
Denmark
4 films
Belgium
3 films
English
181 films
French
13 films
German
11 films
Russian
10 films
Spanish
10 films
Italian
6 films
Japanese
6 films
Chinese
4 films
Korean
3 films
Romanian
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 80 Added 95

Watchlist

Stars

Directors

Crew

André’s most liked review

unReal

Unreal Skills
Unreal Cinematography
Unreal Soundtrack

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Children of Men
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Internet Famous
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Hollywood Banker

Films watched in 2016

  • Rise of the Planet of the Apes
  • Children of Men
  • Groundhog Day
  • Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story
  • The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young
  • Hellboy
  • Senna
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • 13th
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Sour Grapes
  • Ghost in the Shell
  • Spectral
  • The Magnificent Seven
  • Paterson
  • Enemy
  • Magic in the Moonlight
  • ARQ
  • Contact
  • Arrival
  • The Time Traveler's Wife
  • For the Love of Spock
  • Come Together: A Fashion Picture in Motion
  • Interstellar
  • Limitless
  • John Wick
  • Toni Erdmann
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • The Illusionist
  • Internet Famous
  • Transcendence
  • Into the Abyss
  • The Escape
  • Into the Inferno
  • Doctor Strange
  • Nerve
  • The Elementary Particles
  • Age of Cannibals
  • The Hunt
  • Being George Clooney
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Swiss Army Man
  • The Gift
  • Inside Man
  • The Nice Guys
  • Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • The Last Man on the Moon
  • Blade Runner
  • The Equalizer
  • Everybody Wants Some!!
  • Amanda Knox
  • Swiss Army Man
  • The Way Way Back
  • Disconnect
  • Captain Fantastic
  • The Neon Demon
  • Frequently Asked Questions About Time Travel
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Chaos on the Bridge
  • The Captains
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Suicide Squad
  • Manhattan
  • Jason Bourne
  • Café Society
  • Star Trek Into Darkness
  • The Fundamentals of Caring
  • Ghostbusters
  • Star Trek: Nemesis
  • Like Crazy
  • Trainspotting
  • Star Trek: Insurrection
  • Star Trek: First Contact
  • Star Trek: Generations
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Star Trek Beyond
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Independence Day: Resurgence
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Dope
  • Jack Reacher
  • Warcraft
  • Elysium
  • Jurassic Park
  • Sing Street
  • Central Intelligence
  • Midnight Special
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 2
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 1
  • Joy
  • X-Men: The Last Stand
  • X2
  • X-Men
  • Along Came Polly
  • Zootopia
  • The Great Beauty
  • Zoolander 2
  • Steve Jobs: The Lost Interview
  • X-Men: Apocalypse
  • Guardians of the Galaxy
  • Daft Punk Unchained
  • Source Code
  • Triple 9
  • The Drop
  • Transformers
  • The Lobster
  • Star Trek
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Captain America: Civil War
  • Special Correspondents
  • Captain America: Civil War
  • Crank
  • Godzilla
  • Flight
  • Miss Representation
  • Training Day
  • The Jungle Book
  • Galaxy Quest
  • Kingsman: The Secret Service
  • Eddie the Eagle
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Deep Web
  • Family For Rent
  • 10 Cloverfield Lane
  • An Honest Liar
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Lego Movie
  • Take Shelter
  • Kung Fu Panda 3
  • Jesus Camp
  • True Story
  • The Boat That Rocked
  • The Hunting Ground
  • Robot & Frank
  • Bridge of Spies
  • The Hateful Eight
  • Room
  • Hail, Caesar!
  • A World Unseen: The Revenant
  • A Long Way Down
  • Brooklyn
  • Deadpool
  • Silver Linings Playbook
  • The Wolfpack
  • The Cabin in the Woods
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Spotlight
  • The Descendants
  • The Revenant
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • The Intern
  • unReal
  • Sicario
  • The Danish Girl
  • Macbeth
  • Cloverfield
  • The Program
  • The Big Short
  • Legend
  • Portal: No Escape
  • The Primary Instinct
  • Cocaine Cowboys: Reloaded
  • Mitt
  • Fanboys
  • Hollywood Banker
  • The Thread
  • Mistress America
  • The Brand New Testament
  • Begin Again
  • While We're Young
  • Lars and the Real Girl

Highly rated films André missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • I Am Not Your Negro
  • Cameraperson
  • How to Build a Time Machine

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more