2017

André Pitz André Pitz’s year in review

André’s highest rated films

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½

  • Minority Report

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 387 Films watched
  • 32.2 Average per month
  • 7.4 Average per week

Milestones

First Film

Dawn of the Planet of the Apes

Jan 1

Last Film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
209 films
Thriller
111 films
Comedy
102 films
Action
81 films
Sci Fi
60 films
Adventure
58 films
Crime
56 films
Documentary
44 films
Romance
44 films
Mystery
41 films
USA
311 films
UK
64 films
Germany
32 films
France
29 films
Canada
23 films
New Zealand
9 films
Japan
8 films
Sweden
8 films
Australia
7 films
Belgium
7 films
English
358 films
German
43 films
French
40 films
Spanish
22 films
Italian
17 films
Swedish
15 films
Japanese
14 films
Russian
13 films
Arabic
13 films
Portuguese
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 212 Added 203

Watchlist

Stars

Directors

Crew

André’s most liked review

Atomic Blonde

★★½

Soundtrack over substance.

ATOMIC BLONDE is riddled with stylistic and tonal inconsistencies as well as weird placements of musical titels which ultimately result in an unfortunate lack of rhythm. Only the soundtrack itself – in conjunction with largely pleasing visuals – makes the movie kinda okay. Some might say it matches Berlin.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Hollywood's Greatest Trick

Films watched in 2017

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Lady Bird
  • The Killing of a Sacred Deer
  • My Neighbor Totoro
  • Bright
  • Landline
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Italian Job
  • The Girlfriend Experience
  • Shutter Island
  • 12 Angry Men
  • Atonement
  • Fight Club
  • Inglourious Basterds
  • Wanted
  • The Adjustment Bureau
  • mother!
  • Detroit
  • Inherent Vice
  • Page One: Inside the New York Times
  • Z for Zachariah
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Voyeur
  • The Master
  • Bridesmaids
  • Blue Is the Warmest Color
  • Tiger Girl
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Der NSU-Komplex
  • Boogie Nights
  • Woodshock
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Man on the Moon
  • Lawless
  • Date Night
  • The Untouchables
  • We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks
  • We Need to Talk About Kevin
  • Cast Away
  • Jobs
  • Mudbound
  • Lost in Translation
  • My Dinner with Andre
  • The Hunt for Red October
  • Justice League
  • Death on the Nile
  • Murder on the Orient Express
  • The Shawshank Redemption
  • GoodFellas
  • Twelve Monkeys
  • Alien³
  • Reservoir Dogs
  • The Glass Castle
  • World on a Wire
  • Room 237
  • Midnight Run
  • Good Time
  • Patti Cake$
  • Comedian
  • Clouds of Sils Maria
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Punch-Drunk Love
  • There Will Be Blood
  • Boy
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Ace in the Hole
  • Enter the Void
  • Eagle vs Shark
  • Thor: Ragnarok
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • The Conversation
  • The Insider
  • State of Play
  • What We Do in the Shadows
  • They Will All Die in Space
  • Lightningface
  • Ingrid Goes West
  • Atomic Blonde
  • It
  • Wind River
  • All Is Lost
  • What Happened to Monday
  • Irrational Man
  • Frank & Lola
  • From Dusk Till Dawn
  • Only Lovers Left Alive
  • The Double
  • Blade Runner 2049
  • Belief: The Possession of Janet Moses
  • Barefoot in the Park
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Stalker
  • Stoker
  • Spielberg
  • The Iron Giant
  • Super Dark Times
  • Zygote
  • Firebase
  • Rakka
  • Black Out 2022
  • 2048: Nowhere to Run
  • Killing Gunther
  • Gaga: Five Foot Two
  • Long Shot
  • Naked
  • Foo Fighters: Back and Forth
  • Saving Mr. Banks
  • Magic Mike
  • The Breakfast Club
  • Berlin Syndrome
  • Lommbock
  • The Hangover Part III
  • The Hangover
  • Byzantium
  • How I Live Now
  • Love at First Fight
  • Hanna
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Obvious Child
  • A Ghost Story
  • Blue Jay
  • Logan Lucky
  • Black Swan
  • Westworld
  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
  • The Girl Who Played with Fire
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Milk
  • Morgan
  • The A-Team
  • The Incredible Jessica James
  • Carrie Pilby
  • Stretch
  • Banking on Bitcoin
  • Pan's Labyrinth
  • Aguirre: The Wrath of God
  • The Mummy
  • 2036: Nexus Dawn
  • Yes, God, Yes
  • My Best Fiend
  • The Big Sick
  • The Help
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • David Lynch: The Art Life
  • Wild Mouse
  • Wild Strawberries
  • The Seventh Seal
  • Persona
  • 12 Years a Slave
  • Black Mass
  • Inside Deep Throat
  • The Bomb
  • Small Crimes
  • Anhedonia - Narzissmus als Narkose
  • The Squid and the Whale
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Warrior
  • It Comes at Night
  • Patriots Day
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • Nineteen Eighty-Four
  • American Pastoral
  • Lady Macbeth
  • Death Note
  • The Hitman's Bodyguard
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Elle
  • Everything is Illuminated
  • My Week with Marilyn
  • Wish I Was Here
  • Kubo and the Two Strings
  • Blue Ruin
  • The Graduate
  • Lovelace
  • Avatar
  • Coherence
  • The Founder
  • Get Shorty
  • Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo
  • Stranger Than Fiction
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Eyes Wide Shut
  • War for the Planet of the Apes
  • The Diary of a Teenage Girl
  • The Circle
  • The Invitation
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Baby Driver
  • Planet of the Apes
  • In the Mood for Love
  • The Host
  • Morning Glory
  • Army of Darkness
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Icarus
  • Total Recall
  • Annie Hall
  • Power Rangers
  • Alien: Covenant
  • Train to Busan
  • Foxcatcher
  • The Invisible Guest

See all 387

Highly rated films André missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • One Cut of the Dead
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Faces Places

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more