2018

André Pitz André Pitz’s year to date

André’s highest rated films

  • Come and See

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • Amour

    ★★★★½

  • Walkabout

    ★★★★½

  • Ben-Hur

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • The Silence

    ★★★★½

  • The Rider

    ★★★★½

  • Laurence Anyways

    ★★★★½

  • The Tale

    ★★★★½

  • Harakiri

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 477 Films watched
  • 39.8 Average per month
  • 9.5 Average per week

Milestones

First Film

The Disaster Artist

Jan 2

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

3 times

I, Tonya

twice

Last Film

Forrest Gump

Dec 12

Genres, Countries & Languages

Drama
297 films
Thriller
135 films
Comedy
130 films
Action
91 films
Crime
76 films
Romance
74 films
Adventure
62 films
Sci Fi
50 films
Mystery
49 films
Horror
41 films
USA
328 films
UK
83 films
France
79 films
Germany
68 films
Sweden
23 films
Canada
22 films
Italy
22 films
Austria
16 films
Norway
10 films
Japan
10 films
English
397 films
German
82 films
French
81 films
Spanish
49 films
Italian
27 films
Russian
26 films
Swedish
20 films
Japanese
14 films
Arabic
12 films
Latin
10 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 216 Added 203

Watchlist

Stars

Directors

Crew

André’s most liked review

Raw

★★★★

deeply unsettling and surprisingly moving


(watched as part of the Letterboxd Season Challenge 2018-19 – Coming of Age in the 2010s Week)

More reviews

André’s most liked list

The Letterboxd Season Challenge 2018-19

After three and a half years of using letterboxd I think it's time for my first challenge. The Letterboxd Season Challenge 2018-19 seems like the perfect opportunity to broaden my movie horizon and deplete my pile of shame.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Snowman
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Dinky Sinky

Films watched in 2018

  • Forrest Gump
  • Metalhead
  • Breaking the Waves
  • Roma
  • The Philadelphia Story
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Under the Silver Lake
  • The Monuments Men
  • My Son, My Son, What Have Ye Done
  • Precious
  • Cold War
  • Green Room
  • Alice in the Cities
  • The Wailing
  • Venom
  • The Predator
  • First Man
  • Short Term 12
  • Duel
  • Blair Witch
  • The General
  • Only God Can Judge Me
  • The Invention of Lying
  • A Serious Man
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Tower
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Meaning of Life
  • Suspiria
  • Outside the Box
  • Summer of 84
  • Come and See
  • Cam
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Mission: Impossible - Fallout
  • A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making
  • The Clapper
  • Searching
  • They Shall Not Grow Old
  • Shirkers
  • The Fourth Estate
  • Little Boxes
  • Private Life
  • The Snowman
  • Crazy Rich Asians
  • Outlaw King
  • Incredibles 2
  • You Only Live Twice
  • Blindspotting
  • Double Indemnity
  • In the Aisles
  • Amour
  • Thunderball
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Other Side of the Wind
  • Funny Games
  • Goldfinger
  • The Silence of the Lambs
  • From Russia with Love
  • Chi-Raq
  • To Die For
  • Scream
  • Ikiru
  • La Haine
  • Cartel Land
  • Batman Returns
  • BlacKkKlansman
  • Batman
  • Crimson Rivers II: Angels of the Apocalypse
  • The Crimson Rivers
  • The Bookshop
  • Only the Brave
  • Dr. No
  • Another Earth
  • Wild
  • Do the Right Thing
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Transit 
  • Apostle
  • Pineapple Express
  • 22 July
  • Sorry to Bother You
  • Regression
  • The Red Shoes
  • The Sacrifice
  • The Notorious Bettie Page
  • Wild Things
  • Nostalgia
  • She's Gotta Have It
  • Beasts of No Nation
  • Operation Finale
  • American Psycho
  • The Counselor
  • Never Let Me Go
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • Love
  • Hold the Dark
  • Hotel Artemis
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Eighth Grade
  • Hugo
  • This Is Where I Leave You
  • Lady Snowblood
  • The Hours
  • Incendies
  • Before I Go to Sleep
  • Reversing Roe
  • Shaun of the Dead
  • Arthur & Claire
  • Mary Poppins
  • Safe House
  • The Great Wall
  • The Abyss
  • Walkabout
  • Death at a Funeral
  • Dinky Sinky
  • The Devil Wears Prada
  • Man on Fire
  • Se7en
  • Schizopolis
  • The People vs. Fritz Bauer
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • American Animals
  • Raw
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Hitman: Agent 47
  • Ben-Hur
  • Self-Criticism of a Bourgeois Dog
  • Don't Breathe
  • American Gangster
  • The Cleaners
  • A Woman Is a Woman
  • Pixels
  • The Captain
  • Upgrade
  • Smiles of a Summer Night
  • Modern Times
  • Autumn Sonata
  • 8 Women
  • Weekend
  • Psycho
  • The Party
  • The Passion of Anna
  • Breathless
  • The Simpsons Movie
  • Young Adult
  • Inland Empire
  • Shock and Awe
  • Paddington 2
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Contempt
  • Bed Bugs
  • Pierrot le Fou
  • Into the Wild
  • City Lights
  • Heat
  • Nosferatu the Vampyre
  • Things to Come
  • Face to Face
  • Shame
  • Recovery Boys
  • The Virgin Spring
  • The Silence
  • Brimstone
  • Winter Light
  • 99 Homes
  • Barry Lyndon
  • Persona: The Film That Saved Ingmar Bergman
  • First Reformed
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Touch of Evil
  • The Book of Eli
  • Like Father
  • Through a Glass Darkly
  • Fanny & Alexander
  • Titanic
  • Cries and Whispers
  • Scenes from a Marriage
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Ant-Man and the Wasp
  • I Am Love
  • The Shallows
  • Casino
  • Repulsion
  • The Raid 2
  • Tangerine
  • Lovesong
  • Extinction
  • About a Boy
  • Moonwalkers
  • Jupiter Ascending
  • Tau
  • Other People
  • Alien Resurrection
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • Suburbicon
  • Woyzeck
  • Sweet Virginia
  • Calibre
  • Three Peaks
  • The Stranger
  • Tully
  • Duck Butter
  • Sicario: Day of the Soldado

See all 477

Highly rated films André missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • The Favourite
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • If Beale Street Could Talk

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more