By week

Jan Dec
  • 194 Films logged
  • 16.2 Average per month
  • 3.7 Average per week
Jan Dec
  • 9 Lists created
  • 0.8 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

The Favourite

Jan 1

Last Film

The Irishman

Dec 31

Diary Milestones

The Kissing Booth
50th Apr 17
When Harry Met Sally...
100th Jun 23
The Day Shall Come
150th Oct 7

Most Watched

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Booksmart

twice

Avengers: Endgame

twice

Featured lists

Genres, countries & languages

Comedy
105 films
Drama
89 films
Romance
47 films
Adventure
41 films
Action
36 films
Thriller
23 films
Family
23 films
Fantasy
22 films
Sci Fi
18 films
Animation
17 films
USA
169 films
UK
42 films
China
10 films
Canada
10 films
France
7 films
Australia
7 films
Japan
6 films
Spain
5 films
Ireland
3 films
Germany
3 films
English
189 films
Japanese
2 films
French
1 film
Hindi
1 film
Spanish
1 film
Documentary
Average 3.83
Music
Average 3.71
Crime
Average 3.60
Drama
Average 3.39
History
Average 3.33
Animation
Average 3.32
Horror
Average 3.19
Thriller
Average 3.15
Family
Average 3.11
Comedy
Average 3.09
Japan
Average 3.33
France
Average 3.21
USA
Average 3.13
UK
Average 3.01
Australia
Average 2.93
Spain
Average 2.90
China
Average 2.90
Canada
Average 2.80
English
Average 3.12

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 30

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nadine’s most liked review

Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

★★★★½

When Ken Miles said he wanted “a cup(b)a tea and a cheese cob”, I felt that.

More reviews

Nadine’s most liked list

Wonder
Little Women
Gone Girl

Book adaptations

Films I’ve seen seen based on books I’ve read.

More lists

Highs and lows

Highest average

National Theatre Live: Fleabag
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

The Kissing Booth
Average weighted rating:

1.6

Most popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most obscure

Eaten by Lions
Average weighted rating:

3.1

Rated higher than average Patron

Magic Mike XXL

★★★★★ vs 3.14

Creed II

★★★★★ vs 3.51

A Star Is Born

★★★★★ vs 3.61

Searching

★★★★★ vs 3.72

Booksmart

★★★★★ vs 3.75

The Big Sick

★★★★★ vs 3.76

Rated lower than average Patron

The Ugly Truth

½ vs 2.50

Life Itself

vs 2.88

Nobody's Fool

½ vs 2.27

The Darkest Minds

vs 2.51

The Art of Racing in the Rain

★★ vs 3.45

Maleficent: Mistress of Evil

★½ vs 2.88

Films Nadine watched in 2019

  • The Irishman
  • Spies in Disguise
  • What Men Want
  • Thunder Road
  • The Kid Who Would Be King
  • The Goonies
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Predator
  • Little
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The King
  • Little Women
  • Jojo Rabbit
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Destination Wedding
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Marriage Story
  • Jumanji: The Next Level
  • Frozen II
  • Queen & Slim
  • Klaus
  • Last Christmas
  • Charlie's Angels
  • Knives Out
  • Eaten by Lions
  • Brittany Runs a Marathon
  • Blockers
  • Little Monsters
  • Second Act
  • All Is True
  • Holiday in the Wild
  • Ford v Ferrari
  • The Aeronauts
  • Being Frank
  • Luce
  • Boy Erased
  • Terminator: Dark Fate
  • Wounds
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • The Peanut Butter Falcon
  • Zombieland: Double Tap
  • Hotel Mumbai
  • Abominable
  • The Day Shall Come
  • The Lion King
  • Joker
  • Judy
  • The Upside
  • Stan & Ollie
  • Dead in a Week (Or Your Money Back)
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Ad Astra
  • A Star Is Born
  • Hustlers
  • The Farewell
  • It Chapter Two
  • My Life as a Zucchini
  • National Theatre Live: Fleabag
  • It
  • Smallfoot
  • Hearts Beat Loud
  • The Social Network
  • Happy New Year, Colin Burstead
  • Little Italy
  • The Wife
  • Falling Inn Love
  • Good Boys
  • Kick-Ass
  • In a Relationship
  • Blindspotting
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Pain and Glory
  • Nobody's Fool
  • The Art of Racing in the Rain
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Magic Mike XXL
  • Magic Mike
  • Ponyo
  • Down with Love
  • The Darkest Minds
  • Crawl
  • Howl's Moving Castle
  • Tarzan
  • The Lion King
  • Chasing Happiness
  • Animals
  • Juliet, Naked
  • Creed II
  • Blinded by the Light
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Ugly Truth
  • Slaughterhouse Rulez
  • Night School
  • When Harry Met Sally...
  • Dark Phoenix
  • Adam Devine: Best Time of Our Lives
  • Toy Story 4
  • Yesterday
  • Murder Mystery
  • The Big Sick
  • Knock Down the House
  • Brightburn
  • Booksmart
  • Searching
  • Always Be My Maybe
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Perfection
  • BlacKkKlansman
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Rocketman
  • Aladdin
  • The DUFF
  • Vicky Cristina Barcelona
  • This Is Spinal Tap
  • Safety Not Guaranteed
  • The Lion King II: Simba's Pride
  • What's Your Number?
  • Wine Country
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Beats
  • Booksmart
  • Long Shot
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Endgame
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Avengers: Endgame
  • Ashby
  • Bill
  • Alex Strangelove
  • A Wrinkle in Time
  • Austenland
  • The Kings of Summer
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • Good Time
  • Dog Days
  • Lady Macbeth
  • Before We Go
  • The Perfect Date
  • The Escape
  • Someone Great
  • Eddie the Eagle
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • The Kissing Booth
  • Guava Island
  • Hellboy
  • The Sisters Brothers
  • Missing Link
  • Eighth Grade
  • 13th
  • Unicorn Store
  • Love, Simon
  • Get Out
  • Dumbo
  • Five Feet Apart
  • Skyscraper
  • Shazam!
  • Us
  • Period. End of Sentence.
  • Wild Rose
  • Triple Frontier
  • Their Finest
  • Barely Lethal
  • The Land of Steady Habits
  • The Aftermath
  • Shutter Island
  • Captain Marvel
  • On the Basis of Sex
  • Abducted in Plain Sight
  • Three Identical Strangers
  • Serenity
  • Isn't It Romantic
  • Cold Pursuit
  • Paddleton
  • The Breaker Upperers
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Fighting with My Family
  • Glass
  • Split
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Stronger
  • What If
  • Velvet Buzzsaw
  • Four Lions
  • If Beale Street Could Talk
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Vice
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Lady Bird
  • The Front Runner
  • Life Itself
  • Welcome to Marwen
  • The Favourite

World map

Highly rated films Nadine is yet to see

  • So Long, My Son
  • Kumbalangi Nights
  • And Then We Danced
  • House of Hummingbird
  • Invisible Life
  • A Hidden Life
  • Super Deluxe
  • System Crasher

Highly rated with Nadine’s friends Patron

  • Pulp Fiction
  • Taxi Driver
  • The Shining
  • The Empire Strikes Back
  • Parasite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Star Wars
  • Avengers: Endgame
  • Zodiac
  • The Matrix
  • Avengers: Infinity War
  • Eighth Grade
  • Uncut Gems
  • Roma
  • Hereditary
  • Marriage Story
  • Knives Out
  • Little Women
  • The Irishman
  • Baby Driver
  • Call Me by Your Name
  • The Lighthouse
  • If Beale Street Could Talk
  • The Favourite
  • The Farewell
  • Booksmart
  • Jojo Rabbit
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Star Wars: The Force Awakens
  • A Star Is Born
  • Star Wars: The Last Jedi
  • BlacKkKlansman
  • First Man
  • Ford v Ferrari
  • Toy Story 4
  • Burning
  • Rocketman
  • Midsommar
  • Klaus
  • Spider-Man: Homecoming
  • Us
  • Sorry to Bother You
  • Beautiful Boy
  • Pain and Glory
  • Can You Ever Forgive Me?
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Zombieland
  • The Peanut Butter Falcon
  • Joker
  • Black Panther
  • Wild Rose
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Instant Family
  • Spider-Man: Far from Home
  • Mary Poppins Returns
  • Dragged Across Concrete
  • Widows
  • It

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more