nabeel has logged 470 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All My Life

All My Life

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Bike Thief

The Bike Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dashing in December

Dashing in December

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Amulet

Amulet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happily Ever

Happily Ever

2020
×
Edit this entry  
22
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
Edit this entry  
21
Kindred

Kindred

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Siberia

Siberia

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Days

Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deadlocked

Deadlocked

2020
×
Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Songbird

Songbird

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Nowhere Special

Nowhere Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★½
Edit this entry