Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
30
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Edit this entry  
12
The Anchorage

The Anchorage

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Redacted

Redacted

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The True Story of Jesse James

The True Story of Jesse James

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Windmill Movie

The Windmill Movie

2008
×
Edit this entry  
07
I Am a Sex Addict

I Am a Sex Addict

2005
×
Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
I Don't Hate Las Vegas Anymore

I Don't Hate Las Vegas Anymore

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
France

France

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Train

The Train

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
28
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Blood

Blood

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
20
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Pocketbook

The Pocketbook

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
Garden of Evil

Garden of Evil

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
31
F9

F9

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Twentynine Palms

Twentynine Palms

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Edit this entry