• Out 1

    Out 1

    ★★★★★

    “Two paths open up before you 
    Place me as I should be
    Holy was our ambition 
    Towards the harbour you must reach 
    A hand will guide yours

    Two paths open up before you 
    Place me as I should be
    Holy was our ambition 
    Towards the harbour you must reach 
    A hand will guide yours

    Two paths open up before you 
    Place me as I should be
    Holy was our ambition 
    Towards the harbour you must reach 
    A hand will guide…

  • Peggy Sue Got Married

    Peggy Sue Got Married

    ★★★★★

    “How many loved your moments of glad grace,
    And loved your beauty with love false or true,
    But one man loved the pilgrim soul in you,
    And loved the sorrows of your changing face…”

  • Andrei Rublev

    Andrei Rublev

    ★★★★★

    I dreamt of an angel. He told me “come with me”.

  • DAU. New Man

    DAU. New Man

    ★★★★★

    “I’ll give you all my tenderness, okay?”

  • Monsieur Verdoux

    Monsieur Verdoux

    ★★★★★

    “-Chemistry, my dear fellow, is the material manifestation of the metaphysical.”

    “-Ah. You’re a mystic.”

  • The Quiet Man

    The Quiet Man

    ★★★★★

    “O’Hara... Maureen O’Hara”
    -João Bénard da Costa

  • Badlands

    Badlands

    ★★★★★

    “’O amor é duro e inflexível como o inferno’ (Santa Teresa de Ávila). Este filme é um filme sobre o amor, sobre o inferno ou sobre a dureza e a inflexibilidade? Quanto mais o vejo, menos sei responder”

    “’Love is tough and inflexible, like hell’ (Santa Teresa de Ávila). This film is a film about love, about hell or about toughness and inflexibility? The more I see it, the less I can answer.”

    -João Bénard da Costa

  • Cop Land

    Cop Land

    ★★★★★

    “She asked if I remembered the letters I wrote 
    When our love was young and bold 
    She said last night she read those letters 
    And they made her feel one hundred years old 

    And I'm driving a stolen car 
    On a pitch black night 
    And I'm telling myself I'm gonna be alright 
    But I ride by night and I travel in fear 
    That in this darkness I will disappear”

  • Bad Lieutenant

    Bad Lieutenant

    ★★★★★

    My heart's at your command dear
    To keep, love and to hold
    Making you happy's my desire
    Loving you is my goal
    Forever I'll love you
    for the rest of my days
    I’ll never part from you
    or your loving ways
    Just promise me darling
    Your love in return
    May this fire in my soul dear
    Forever burn

  • Jacques Rivette, le Veilleur
  • Leave Her to Heaven

    Leave Her to Heaven

    ★★★★★

    This haunting masterpiece is available for free, in HD, on YouTube: m.youtube.com/watch?v=xR6p5HcfCpc&feature=youtu.be

  • A Lullaby to the Sorrowful Mystery

    A Lullaby to the Sorrowful Mystery

    ★★★★★

    “Might be his place of waiting, or a place for dreams. He wrote his first poems there.”

    the most beautiful film... a miracle 

    Meryl Streep’s reaction: “This film. This guy. He changed the molecule system in my body.”

    “What I saw was a nation searching for its own soul” 

    Thank you grandmaster