Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
27
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
25
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry