nadja has logged 141 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
27
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
De Drie Biggetjes

De Drie Biggetjes

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Edit this entry  
12
Volver

Volver

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
Edit this entry  
29
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jack

Jack

1996
×
Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
Read prior review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sibyl

Sibyl

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Risky Business

Risky Business

1983
×
Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★★
Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry