Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Naftaly

Naftaly

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Naftaly
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Naftaly’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Bullet Train

    Bullet Train 2022

    ★★★★½ Watched by Naftaly 13 Aug 2022

    Loud, brutal, and very Tarantino.

    I immediately want to hop on the ride again.

  • Magnum Opus

    Magnum Opus 2022

    ★★★ Watched by Naftaly 10 Aug 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    So, Baby Groot is revealed to: broke a really nice bonsai, (almost) killed a whole civilization, throw a super nice shape-shifter alien to space, skinned a bird for a simple reason and almost blows up a whole ship (Also stole Drax's soap).

    Also, big daddy energy from Rocket.

  • Groot's Pursuit

    Groot's Pursuit 2022

    ★★★ Watched by Naftaly 10 Aug 2022

    Baby Groot is not so innocent after all.

    Also, Iwua and James Gunn as a watch.

  • Groot's First Steps

    Groot's First Steps 2022

    ★★★ Watched by Naftaly 10 Aug 2022

    Wtf look at those sand and wood texture. Marvel, give your fvx team a better payment for those reasons alone.

  • Lightyear

    Lightyear 2022

    ★★½ Watched by Naftaly 10 Aug 2022

    Ahh.. so that's Lightyear. Another mid one.

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    Mission: Impossible - Rogue Nation 2015

    ★★★★½ Watched by Naftaly 09 Aug 2022

    "Hunt is the living manifestation of destiny."

    A bit rich, but...okay.

  • The Takedown

    The Takedown 2022

    ★★½ Watched by Naftaly 08 Aug 2022

    I'm having a bad day, and this movie doesn't really help either.

  • The Thing

    The Thing 2011

    ★★ Watched by Naftaly 06 Aug 2022

    ...I don't think this is necessary.

  • Prey

    Prey 2022

    ★★★ Watched by Naftaly 06 Aug 2022

    Surprisingly average fun.

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    Mission: Impossible - Ghost Protocol 2011

    ★★★★★ Watched by Naftaly 02 Aug 2022

    I need this movie injected to my veins.

  • The Gray Man

    The Gray Man 2022

    ★★★½ Watched by Naftaly 22 Jul 2022

    Ah I see this is one of those unforgettable forgettable movies.

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War 2016

    ★★★½ Rewatched by Naftaly 20 Jul 2022

    Sam Raimi made me realized how poorly-edited and aesthetically bland most of the MCU entries are.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 36

Review Tags

13
  • action 2020
  • bad boys
  • bad boys 3
  • black panther
  • choreography
  • donnie yen
  • emotional
  • ip man
  • martin lawrence
  • marvel
  • review
  • ryan coogler
  • will smith
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.