Sort by

nagoya has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sweet Revenge

Sweet Revenge

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Summer Soldiers

Summer Soldiers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mosquito on the Tenth Floor

The Mosquito on the Tenth Floor

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Season of Terror

Season of Terror

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Variation

Variation

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Santiago, Italia

Santiago, Italia

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tora-san's Cherished Mother

Tora-san's Cherished Mother

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No More Comics!

No More Comics!

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Japan Organised Crime Boss

Japan Organised Crime Boss

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ramen Shop

Ramen Shop

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's Tough Being a Man

It's Tough Being a Man

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trapped in Lust

Trapped in Lust

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tora-san Loves an Artist

Tora-san Loves an Artist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Jesus Rolls

The Jesus Rolls

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Bites Back

Love Bites Back

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13

"BLOW THE NIGHT!" Let's Spend the Night Together

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
0.5 mm

0.5 mm

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Front Row Life

Front Row Life

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hairpin Circus

Hairpin Circus

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Afternoon Breezes

Afternoon Breezes

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blue Knight

The Blue Knight

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kabei: Our Mother

Kabei: Our Mother

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The River Niger

The River Niger

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Three Pretty Devils

Three Pretty Devils

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hell-Fated Courtesan

The Hell-Fated Courtesan

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Savage Wolf Pack

Savage Wolf Pack

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Cocoa

Lady Cocoa

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Letter

Love Letter

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nasty Diver

Nasty Diver

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bodyguard

The Bodyguard

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Final Comedown

The Final Comedown

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Outlaw Cop

Outlaw Cop

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Women Who Do Not Divorce

Women Who Do Not Divorce

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Story of PuPu

The Story of PuPu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wet Lust: Opening the Tulip

Wet Lust: Opening the Tulip

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snow Country

Snow Country

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kasane – Beauty and Fate

Kasane – Beauty and Fate

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hard Core Criminal

The Hard Core Criminal

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
About Her Brother

About Her Brother

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tremble All You Want

Tremble All You Want

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Line

Black Line

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry