Sort by

Nairb has logged 251 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
15
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read prior review Edit this entry  
05
Interview

Interview

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Repo Man

Repo Man

1984
×
Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
Edit this entry  
27
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
Con Air

Con Air

1997
×
Read the review Edit this entry  
15
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
The Guatemalan Handshake

The Guatemalan Handshake

2006
×
★★½
Edit this entry  
02
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry