Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Kino's Journey: The Beautiful World

Kino's Journey: The Beautiful World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cars

Cars

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess

The Princess

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Volcano Man

Volcano Man

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Give Me Pity!

Give Me Pity!

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Are You Lonesome Tonight?

Are You Lonesome Tonight?

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joyland

Joyland

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Of an Age

Of an Age

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lonesome

Lonesome

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Il Buco

Il Buco

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry