josh has logged 376 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Book Club

Book Club

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★½
Edit this entry