josh has logged 39 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Terminal

Terminal

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★
Edit this entry  
11
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Exception

The Exception

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Aliens in the Attic

Aliens in the Attic

2009
×
Edit this entry  
11
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★
Edit this entry  
07
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tau

Tau

2018
×
★★
Edit this entry  
01
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry