josh has logged 340 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
½
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Swan Princess

The Swan Princess

1994
×
★½
Edit this entry  
05
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Happy Feet Two

Happy Feet Two

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
½
Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
½
Edit this entry  
09
Dune

Dune

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Rogue

Rogue

2007
×
★★
Edit this entry  
05
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry