josh has logged 44 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lorenzo's Oil

Lorenzo's Oil

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Samson and Delilah

Samson and Delilah

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suburban Mayhem

Suburban Mayhem

2006
×
Edit this entry  
16
Barbie Fairytopia: Mermaidia

Barbie Fairytopia: Mermaidia

2006
×
★½
Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pooh's Heffalump Movie

Pooh's Heffalump Movie

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
01
In My Blood It Runs

In My Blood It Runs

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry