josh has written 107 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Descent

    The Descent

    ★★★★

    like when i'm drunk at the club and i have a panic attack from sensory overload

  • Modern Times

    Modern Times

    ★★★★

    charlie chaplain predicted amazon.com and joker (2019)

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★★★

    some of us watch the taylor sheridan neo-western where everything is on fire, multiple people are shot and killed, angelina jolie is bashed up by nicholas hoult (werk twink?) and go: "ah, yes, tender, soft, i feel comforted"

  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    ★★★★

    SUPER offended that they picked 'macerana' as the most positive song of all time and not carly rae jepsens 2018 hit single 'cut to the feeling'

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    no but the furby plot twist took literal years off my lifespan

  • Shirley

    Shirley

    ★★★★

    but im a depressed writer struggling against the confines of institutionalism and self sabotage :/

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    the paddington 3 people should strongly consider anthony hopkins and olivia colman as father/daughter villains

  • Paprika

    Paprika

    ★★★★

    the duty, it seems, falls to me to warn you that while, yes, paprika, the 2006 film directed by satoshi kon, shares the same name as paprika, the spice made from ground chilli peppers, they are not the same and they are not interchangeable! do not make my mistake!

  • A New Leaf

    A New Leaf

    ★★★★

    sorry but being a tenured professor who has cute little dates with elaine may where we grade papers all through the night and into the early morning when our eyes are red and blotchy sounds like a dream to me

  • Weathering with You

    Weathering with You

    ★★★★

    there's an obvious reason i felt like rewatching this: australia's east coast, upon which i live, has been inundated with constant, often torrential, rain for almost a week now. my hometown is flooding, sydney's dam is overflowing, last saturday you could barely see the car ahead of you on the road. the rain is yet another symptom of climate change, and that scares me a lot, just like the bushfires from last year. weathering with you doesn't have an answer…

  • Moana

    Moana

    ★★★★

    modern disney, generally speaking, struggles with their second acts. what, i ask you, happened in the middle of ralph breaks the internet or frozen or zootopia? and moana has, maybe, the worst of the lot. why are there coconut pirates? why do we have fetch quests within fetch quests? why do maui and moana have so little chemistry? (don't answer that one, its cause he's voiced by the rock, who manages to suck the oxygen out of any scene). it…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    spent the first twenty minutes watching with subtitles on until i realised that i really Should Not Be Doing That. anyway... when it comes down to it... art really is something an artist cannot help but create, even if they also destroy themselves in the process! it's not really what the movie is about, but it's peppered in there, and once i start thinking about it i cant stop which i kinda hate! peace!