Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★★

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Disclosure

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 179 Films watched
  • 25.6 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

Cats

Jan 1

Most Watched

Cats

5 times

The Beach Bum

3 times

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

3 times

Vertigo

twice

Moulin Rouge!

twice

Last Film

Hamilton

Jul 3

Genres, Countries & Languages

Comedy
68 films
Drama
68 films
Adventure
55 films
Family
49 films
Animation
45 films
Action
40 films
Fantasy
40 films
Sci Fi
32 films
Romance
30 films
Thriller
24 films
USA
141 films
UK
27 films
Australia
21 films
France
13 films
Canada
12 films
Japan
11 films
New Zealand
6 films
Germany
5 films
China
5 films
Switzerland
3 films
English
164 films
French
20 films
Japanese
11 films
Spanish
9 films
German
7 films
Chinese
3 films
Italian
3 films
Russian
3 films
Czech
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

josh sorensen’s most liked review

Emma.

★★★★

“Emma Woodhouse, blonde, skinny, rich and a little bit of a bitch, seemed to unite some of the best blessings of existence; and had lived nearly twenty-one years in the world with very little to dampen her mood or fuck with her vibe.”

                                 – Jane Austen, Emma

More reviews

josh sorensen’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Broken Journey

Films josh sorensen watched in 2020

  • Hamilton
  • Feel the Beat
  • Kung Fu Panda 3
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Vast of Night
  • Disclosure
  • Collateral
  • When Harry Met Sally...
  • Some Like It Hot
  • Molly's Game
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Disclosure
  • Artemis Fowl
  • Steve Jobs
  • Selah and the Spades
  • The Lovebirds
  • Da 5 Bloods
  • Incredibles 2
  • Kung Fu Panda 2
  • Turbo
  • Cats
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Mélo
  • Bad Education
  • 2040
  • Mission: Impossible III
  • The Producers
  • The Gleaners & I
  • Cats
  • The Half of It
  • Big Hero 6
  • Alita: Battle Angel
  • Beanpole
  • Mulholland Drive
  • Vertigo
  • Us
  • Mad Max: Fury Road
  • Un Chien Andalou
  • Ready Player One
  • Moulin Rouge!
  • Shirkers
  • Practical Magic
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Late Night
  • Happy Feet Two
  • Happy Feet
  • Barbie Mariposa
  • Blade Runner 2049
  • Dracula
  • Color Out of Space
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Robot & Frank
  • Love Wedding Repeat
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Empire Strikes Back
  • Babe: Pig in the City
  • Extraction
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • Barbie in A Mermaid Tale
  • Skyfall
  • The Matrix
  • The Beach Bum
  • Lorenzo's Oil
  • Strange Days
  • Barbie of Swan Lake
  • Samson and Delilah
  • Ghost in the Shell
  • Barbie as The Princess & the Pauper
  • The Witches of Eastwick
  • Barbie as Rapunzel
  • Ponyo
  • My Neighbor Totoro
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Suburban Mayhem
  • Barbie Fairytopia: Mermaidia
  • Minority Report
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Monsters, Inc.
  • Howl's Moving Castle
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • Johnny Mnemonic
  • The Beach Bum
  • The Devil Wears Prada
  • Trolls World Tour
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Mulan
  • Pooh's Heffalump Movie
  • Blade Runner
  • The Babadook
  • Mad Max 2
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • A Bug's Life
  • Brother Bear
  • Frozen II
  • In My Blood It Runs
  • Josie and the Pussycats
  • Hugo
  • High School Musical 3: Senior Year
  • Mad Max
  • Vanilla Sky
  • The Big Sick
  • Onward
  • Cats
  • Kronk's New Groove
  • A Goofy Movie
  • Burlesque
  • Spirit: Stallion of the Cimarron
  • The Prince of Egypt
  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
  • Westworld
  • Ratatouille
  • Paddington 2
  • Paddington
  • The Grand Budapest Hotel
  • From Russia with Love
  • Dr. No
  • Bloodshot
  • Westworld
  • 2001: A Space Odyssey
  • Bombshell
  • Pete Davidson: Alive from New York
  • Miss Fisher and the Crypt of Tears
  • Metropolis
  • Parasite
  • The Silence of the Lambs
  • The Invisible Man
  • Ride Your Wave
  • Emma.
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Honey Boy
  • Married to the Mob
  • The Great Mouse Detective
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Sonic the Hedgehog
  • Emma.
  • Citizens Band
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Stop Making Sense
  • Tangled
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Vertigo
  • Saving Private Ryan
  • Sky High
  • Little Women
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Cats
  • Ratatouille
  • The Beach Bum
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Miss Americana
  • I Lost My Body
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Interview with the Vampire
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Meet Me in St. Louis
  • Beauty and the Beast
  • Something Wild
  • WHAT DID JACK DO?
  • 1917
  • Ponyo
  • Jerry Maguire
  • Shazam!
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Moulin Rouge!
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Mary Poppins Returns
  • A Scanner Darkly
  • How to Train Your Dragon
  • Broken Journey
  • Cats

World Map

Highly rated films josh sorensen is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more