Sort by

veronica has logged 278 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fuga da Reuma Park

Fuga da Reuma Park

2016
×
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★★
Edit this entry  
11
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Chiara Ferragni: Unposted

Chiara Ferragni: Unposted

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry