Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Profile

Profile

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Argo

Argo

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Singles

Singles

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Croupier

Croupier

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Born to Win

Born to Win

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Holy Rollers

Holy Rollers

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
The Robber

The Robber

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life of Crime: 1984-2020

Life of Crime: 1984-2020

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Naked Fear

Naked Fear

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Slime City

Slime City

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Outer Space

Outer Space

1999
×
Edit this entry  
02
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Werewolf

Werewolf

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry