Sort by

nancerrez has logged 61 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Safe

Safe

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
High-Rise

High-Rise

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry