nancerrez has written 22 reviews for films during 2019.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

    It’s shite but I liked it :/

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    Marriage Story is my antidote to Blue Valentine.

    I love Baumbach’s intellectual yet tenderly empathetic approach. It’s a hard thing to balance, and it is done perfectly. There’s an incredible level of nuance here, at every point in the film — from the logistics of divorce, to how Nicole and Charlie are feeling, to how they interact with each other (passive aggression to residual longing and everything in between). All is owed to the supreme Johansson and Driver for delivering,…

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

    How dumbass of I to not see the Ryan Reynolds cameo coming, pikachu cute movie meh

  • Joker

    Joker

    ★★½

    For me, Todd Phillips is no Christopher Nolan.

    Joker,
    for all its intentions, solidly stays within the constraints of your average superhero flick. There is a cartoonish(?) feeling to the scene that is set (Gotham), the plot development and the characterisation of the (anti)hero. Arguments on morality and character motivations are painted in obvious, over-broad strokes, as most comics do. That sits fine with me.

    What irks me is the unshakeable feeling that the movie pretends to be something more. Something…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★

    Parasite shows that Bong Joon-ho has perfected his unique style of genre-defying drama-flick(?) at this point. And for me this is both the film's greatest strength and weakness. Masterfully crafted, the metaphors, as obvious as they are - visually, spatially and contextually, superimposes each other perfectly to enrich the storytelling.

    I think Bong has always made 'commercialised' films in the sense that they have a certain processed structural flow; while this is fine, in Parasite, plot turns and character decisions…

  • 5 Centimeters per Second

    5 Centimeters per Second

    The animation is great, the plot is not my thing.

  • Us

    Us

    ★★★½

    Coming from Peele, you'd expect a standard of creativity and artistic merit and Us dutifully delivered. It's a great film to look at, to listen to, (and of course) to make you think.
    However, imo the creativity definitely could have been executed better. The ideas/metaphors of the film are at times messy, and plotwise some of the set pieces are almost... downright sloppy? 

    (I’m calling this minor Peele)

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    Most unrealistic thing abt Booksmart? Baby dyke Amy didn’t fall for the *hottest mean girl in school* right away

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    I agree that coming-of-age stories should always get made, if not for its inherent value but in the hopes that every kid could find solace in something. Booksmart may be the closest it’ll get for me, and for that I’m grateful.

    Cause it’s a great film. This (delightful and spot on) cast were probably just playing variations of their true selves. Every character is multi-faceted — you don’t need to squint to see that they all have their individual aspirations…

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    I know little Morgan will grow up knowing her dad loves her 3000x, 

    And I hope Natasha, soul forever suspended in space, knows we all love her 3000x.

    Goodbye Marvel, thank you.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    Slow first third but the rest made up for it. Some of the humour didn’t hit, most of the emotions did. This likely marks the end of Marvel for me (they did kill both my faves, after all), but it is a satisfying send off. 

    Marvel still did the Black Widow dirty tho, so don’t forget that.

  • Napoleon Dynamite

    Napoleon Dynamite

    ★★½

    Honestly I don’t get this but that dance was dope