nanci has logged 37 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gerry

Gerry

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Likeness

Likeness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
East Is East

East Is East

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry