Sort by

nanci has logged 30 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peacock

Peacock

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Intermission

Intermission

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dope

Dope

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry