nanci has logged 27 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Intermission

Intermission

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tourist

The Tourist

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Tony Robbins: I Am Not Your Guru

Tony Robbins: I Am Not Your Guru

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry