Sort by

nanci has logged 115 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
22
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
15
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Goat

The Goat

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
An Unseen Enemy

An Unseen Enemy

1912
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Making an American Citizen

Making an American Citizen

1912
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rough Sea at Dover

Rough Sea at Dover

1895
×
Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Party

The Party

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry