RSS feed for Nancy
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★½
Edit this entry  
03
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★½
Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
½
Edit this entry  
20
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Savage Nights

Savage Nights

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry