Sort by

Olivier has logged 278 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebel

Rebel

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
DNA

DNA

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ruby Full of Shit

Ruby Full of Shit

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Far Shore

The Far Shore

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Woman in Stall

Woman in Stall

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Lockdown

Lockdown

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abandonment

Abandonment

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Violation

Violation

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moving On

Moving On

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Topside

Topside

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mum, Mum, Mum

Mum, Mum, Mum

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
If It Were Love

If It Were Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Apples

Apples

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fishlove

Fishlove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry