Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Redneck Zombies

Redneck Zombies

1989
×
★★½
Edit this entry  
02
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
She

She

1935
×
★★★
Edit this entry  
31
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Right at Your Door

Right at Your Door

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★
Edit this entry  
28
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★½
Edit this entry  
23
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Edit this entry  
20
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★½
Edit this entry  
17
Attack

Attack

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rhapsody Rabbit

Rhapsody Rabbit

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Cat Concerto

The Cat Concerto

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
15
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Edit this entry  
09
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★½
Edit this entry  
08
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
7 Into Snowy

7 Into Snowy

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Shark Bait

Shark Bait

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★½
Edit this entry  
03
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Story of Film: A New Generation

The Story of Film: A New Generation

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Riotsville, USA

Riotsville, USA

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Piggy

Piggy

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bad Axe

Bad Axe

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Jeffrey

Jeffrey

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ingmar Bergman Makes a Movie

Ingmar Bergman Makes a Movie

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
Win a Trip to Browntown!

Win a Trip to Browntown!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Edit this entry  
12
It Happened Tomorrow

It Happened Tomorrow

1944
×
★★★½
Edit this entry