NarpJay has logged 70 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Punch Drunks

Punch Drunks

1934
×
Edit this entry  
17
Woman Haters

Woman Haters

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The 36 Crazy Fists

The 36 Crazy Fists

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Helter Skelter

Helter Skelter

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holler

Holler

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
Under Fire

Under Fire

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
3 Days of a Blind Girl

3 Days of a Blind Girl

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Alice's Restaurant

Alice's Restaurant

1969
×
★★½
Edit this entry  
26
Slow Dancing In The Big City

Slow Dancing In The Big City

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
28 Minutes for 3 Million Dollars

28 Minutes for 3 Million Dollars

1967
×
★★★
Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Return

The Return

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Stuck on You!

Stuck on You!

1982
×
★★½
Edit this entry  
13
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Razorback

Razorback

1984
×
★★★
Edit this entry  
07
The 27th Day

The 27th Day

1957
×
★★½
Edit this entry  
05
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★
Edit this entry  
01
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★½
Edit this entry  
28
The 11th Commandment

The 11th Commandment

1986
×
★★½
Edit this entry  
23
Petty Blue

Petty Blue

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Queen Kelly

Queen Kelly

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Waitress!

Waitress!

1981
×
★★
Edit this entry  
09
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
24 Hours to Midnight

24 Hours to Midnight

1985
×
★★½
Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Round Midnight

Round Midnight

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Caché

Caché

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★½
Edit this entry