Sort by

Nashville has logged 378 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
School for Postmen

School for Postmen

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Watch Your Left

Watch Your Left

1936
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fun Sunday

Fun Sunday

1935
×
★★★
Edit this entry  
29
Brute Wanted

Brute Wanted

1934
×
★★★
Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
25
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Warlock

Warlock

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Well Spent Life

A Well Spent Life

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Get Santa

Get Santa

2014
×
Edit this entry  
21
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★½
Edit this entry  
21
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
The Namesake

The Namesake

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
The Final Member

The Final Member

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Edit this entry  
10
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Edit this entry