Confusing has written 98 reviews for films during 2021.

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★★

    Surprisingly not as bad as I expected, fun and enjoyable with a good cast, Matthew Vaughn's unique style is what elevates this from the average popcorn flick. A good addition to expand the kingsman universe.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★

    What a terrible execution, the writing could have been more subtle and clever instead of feeling like a lecture. It was so long and boring and most of the characters were underutilized. What a wasted opportunity.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★

    This was fun and they delivered what the fans asked for but I can't turn my head around that lazy writing, the whole movie seems pointless and every sequence is justified in the lamest way possible. It feels like it doesn't add much to the universe, the villains are also overplayed most of the time and the CGI is bad. I also had a terrible theatre experience, MCU fans are insufferable.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★½

    Got everything right except for Ansel Elgort.

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★

    House of Gucci is a mess, Ridley Scott tries to make the most out of the story and the characters and doesn't succeed at anything.
    It doesn't work as satire nor as a drama, the writing was bad and didn't allow any of the actors to reach their full potential, the cinematography was bland, the characters were too eccentric to be taken seriously nor to feel any kind of attachment to any of them. This was soulless and painful to go through and such a wasted opportunity to create something memorable.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    A nuanced, very slow burn western with complicated characters and great writing. Jane Campion really outdid herself by delivering a technically flawless film that serves as an exploration of masculinity.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    So sensational and breathtaking. Pablo Lorrain does it again, he succeeds in studying a complex character and conveying all sorts of emotions to the viewer. Masterfully crafted, visually stunning, Kristen Stewart delivers one of the best performances of the year. Best movie of the year thus far.

  • King Richard

    King Richard

    ★★★

    King Richard is a feel-good movie and a crowd-pleaser, it focuses on our main character with overbearing sympathy and neglects the Williams sisters. It's a conventional biopic with bland dialogue and no memorable lines. Despite all these flaws, it still manages to keep the viewer invested and emotionally involved and what shines throughout the movie is the astonishing performance of Will Smith who succeeds in completely disappearing into his role.
    Overall, King Richard is oscar bait at its finest, and I had a pleasant time watching it.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    An emotional and heartfelt tribute to Jonathan Larson. Andrew Garfield delivers a phenomenal performance that just makes the movie way better, Lil Manuel Miranda does a good job as a director and the result is a heartwarming, bit formulaic drama with great musical sequences.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    Eternals is not nearly as bad as everyone seems to believe.
    Despite its flawed story, plotholes, and underdeveloped characters, it doesn't step out from the usual marvel formula.Entertaining, funny, and visually pleasing, the cinematography plays a major role to convey the story, Chloe Zhao uses colors, frames, and shots to represent the connection between our characters and planet Earth giving it sort of a documentary feel to it with its earthy colors and handheld shots while also tackling some interesting…

  • 7 Prisoners

    7 Prisoners

    ★★★½

    Tense, thrilling, engaging, and disturbing in every aspect as the story evolves. With its dark tone and memorable performances, this movie manages to paint a painful and horrifying portrayal of life and humanity while shedding the light on moral dilemmas and social injustices. Worth a watch.

  • Passing

    Passing

    ★★★

    Passing is Rebecca Hall's directorial debut and it doesn't feel like one.
    The film's greatest success is its cinematography from black and white use to the camera work and also the acting from the two leads is some of the best we've had this year.
    This film addresses racial issues through an interesting angle and what keeps the movie going and the viewer intrigued is the conflict between our two protagonists that unfortunately doesn't deliver the thrill one could expect…