Sort by

marty has logged 140 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Drive

Drive

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Pumpkin

Pumpkin

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
Read the review Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
She's All That

She's All That

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barbie: Star Light Adventure

Barbie: Star Light Adventure

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Dawn Breaks, Which Is No Small Thing

Dawn Breaks, Which Is No Small Thing

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Matador

Matador

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Torremolinos 73

Torremolinos 73

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Una vez al año ser hippy no hace daño

Una vez al año ser hippy no hace daño

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Spanish Apartment

The Spanish Apartment

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry