Sort by

jessica has logged 240 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Coda

Coda

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Reasonable Request

A Reasonable Request

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Splitscreen: A Love Story

Splitscreen: A Love Story

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Room 8

Room 8

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
Edit this entry  
05
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Gift

The Gift

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Morgan

Morgan

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★½
Edit this entry