RSS feed for Nate
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Monkey Kingdom

Monkey Kingdom

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Born in China

Born in China

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★½
Edit this entry  
10
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
27
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Maverick

Maverick

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★½
Edit this entry  
28
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★½
Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★
Edit this entry  
26
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Abominable

Abominable

2019
×
★★
Edit this entry  
31
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry