RSS feed for Nate
  • DodgeBall: A True Underdog Story

    DodgeBall: A True Underdog Story

    ★★★

    The Lance Armstrong cameo did not age well...

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

    I liked this movie, but I can't understand why they changed the story so much from the book. It wasn't to save time, because they added things that weren't in the book, making the movie longer.

    It felt like the changes in the Lord of the Rings movies were made to make the story fit in a shorter amount of screen time. In the Hobbit movies, it feels like they are intentionally trying to make the movies longer and are…

  • Chitty Chitty Bang Bang

    Chitty Chitty Bang Bang

    ★★★

    I never realized that this was made by the same people who did the Bond movies. Goldfinger is the villain in this one too.

  • Les Misérables

    Les Misérables

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There's an awful lot of singing in this movie.

  • Mirror Mirror

    Mirror Mirror

    ★½

    In all honesty, I only watched the first half hour of this movie, but I could already tell that it wasn't going to get any better.

  • Safety Not Guaranteed

    Safety Not Guaranteed

    ★★★½

    I thought it started off kind of slow but picked up a lot as it went on.

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My biggest complaint for this movie is that the story seemed very weak. No one really cares enough about M to see her in this much of the movie, and no one wants to watch James Bond spending this much time trying to protect her. We want to see James Bond doing spy things, not babysitting M.

    Other than the weak story, I guess it was a decent action movie, as far as Bond movies go at least. It felt really, really long though, like they could have cut out about half an hour or so.

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★

    There were a few somewhat cheesy moments, but overall, this was a really good movie.

  • The Hangover Part II

    The Hangover Part II

    ★★½

    It's almost literally the exact same story as the first movie.

  • Tropic Thunder

    Tropic Thunder

    ★★★½

    It didn't seem quite as good the second time around, but it's still pretty funny.

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★★

    Watched with Josh and Pyungwha. (Her first time seeing it!)

    My favorite of the Star Wars movies.

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    Watched with Josh and Pyungwha. (Her first time seeing it!)