Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
Edit this entry  
02
The Killing

The Killing

1956
×
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Electroma

Electroma

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Veneno

Veneno

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Social Animals

Social Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
Read the review Edit this entry  
26
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Time Lapse

Time Lapse

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An American Crime

An American Crime

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trust

Trust

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amnesiac

Amnesiac

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Flatliners

Flatliners

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wild Horses

Wild Horses

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaks and Geeks: The Documentary

Freaks and Geeks: The Documentary

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
El futuro es un ángel y una sonrisa

El futuro es un ángel y una sonrisa

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Edit this entry