Sort by

NateDrake96 has logged 17 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bird Karma

Bird Karma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
KONOSUBA – God's blessing on this wonderful world! Legend of Crimson

KONOSUBA – God's blessing on this wonderful world! Legend of Crimson

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Volga - Volga

Volga - Volga

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Did We Meet Somewhere Before

Did We Meet Somewhere Before

1954
×
★★★½
Edit this entry