Sort by

Nate has logged 291 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kim Possible

Kim Possible

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★½
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry