• Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth

    ★★★★½

    Sundance 2022 Film #5:

    Cha Cha Real Smooth is a movie that feels like it came out at the exactly right time for me. Much like Cooper Raiff's Andrew, my post-graduation life has felt lost, unfulfilling, and I'm still stuck at home living with my parents. The constant nagging to find a job, falling in love with a career-path that makes people question how'd you make money, forming connections that simply aren't meant to be. This movie felt like it…

  • Dual

    Dual

    ★★★½

    Sundance 2022 Film #4

    Dual is a weird beast, after just recently watching Swan Song some of the concepts here felt a little familiar, but while that film had a more straight-forward and sentimental approach, Dual approaches mortality in a more cynical light.

    If you're not familiar with Riley Stearns other films, I can easily see someone feeling taken aback within the first 20 minutes, but for those who are fans of his deadpan style, this'll be right up their…

  • Am I Ok?

    Am I Ok?

    ★★★★

    Sundance 2022 Film #3:

    I've always really liked Tig Notaro and have always found her to be extremely charming and genuine in interviews and in the films and shows she shows up in, so I was genuinely curious to see what she'd do with her (co) directing debut.

    Am I OK? may not reinvent the wheel, but it's its sweet and genuine story of friendship as well as coming to terms with one's sexuality that truly made it work for…

  • Shithouse

    Shithouse

    ★★★★

    Shithouse is one of the most accurate depictions of modern college I have ever seen. It's all the more impressive but shouldn't be entirely too surprising that Cooper Raiff and I are less than a year apart in age, but he really tapped into my college experience as well as what a lot of my friends went through. Raiff portrays Alex with such authenticity and relatability, the anxieties of wanting to fit in, becoming obsessed with a girl that you…

  • Fresh

    Fresh

    ★★★★

    Sundance 2022 Film #2:

    As you may have already heard, Fresh is a movie that you will want to go in knowing very little about. Honestly I wouldn't even recommend watching the trailer for this when it hits the web.

    Like a blend between Get Out and Split, Fresh is a relentless, darkly comical, gruesome and compelling thriller that never loses its entertainment value. I usually can get a bit squeamish with films with this kind of violence, but I…

  • When You Finish Saving the World

    When You Finish Saving the World

    ★★★½

    Sundance 2022 Film #1

    I've always been a fan of Jesse Eisenberg, so when I heard he was making his directorial debut, I was instantly intrigued, especially with the cast and A24 attached.

    While When You Finish Saving The World is a bit rough around the edges and you can certainly tell that this is a debut film, from some of the editing choices made and the execution being a bit messy in some areas, this is still a film,…

  • Pain & Gain

    Pain & Gain

    ★★★½

    Shamelessly cruel, lacking in any kind of humanity and overly edited, while in most movies that'd be a turn-off, it's what I appreciated most about Pain & Gain. Even with a smaller budget, Michael Bay is still able to bring in his trademark style in full force, from the quick-cuts, saturated aesthetic and a horny aura. The fact that this is based off a true story is a bit disturbing, especially since the film plays out as a comedy, but the ruthlessness that Bay goes for is honestly kind of admirable. Dwayne Johnson and Ed Harris are both an absolute joy to watch here.

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    The Lost Daughter is an impressive directorial debut from Maggie Gyllenhaal. I was shocked just how engaging this film was and Gyllenhaal's direction is a major reason why as she has a distinct and intriguing voice as a filmmaker. Olivia Colman is phenomenal in the leading role, proving once again that she is one of the most talented actresses working today. Even though her character isn't a likable person, the way Colman performs as her makes it very easy to…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

    I should probably preface this and say I have never been a big Shakespeare guy. Like many people, I had to read several of his works in High School and while yes, the stories are great, I personally just couldn't get past the Old English. That being said, the one story I actually did enjoy was Macbeth. Even with that, I wasn't particularly looking forward to The Tragedy of Macbeth, despite Joel Coen directing and names like Denzel Washington and…

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    Scream brilliantly continues the franchise's tradition of giving us a meta slasher film that isn't afraid to comment on the state of the horror genre. Tyler Gillett and Matt Bettinelli-Olpin are experts at creating some tension filled sequences and constantly subvert the audience's expectations proving themselves as the perfect successors to take the Scream mantle from the late Wes Craven. The kills are brutal and gnarly and is never afraid to cut loose. It never betrays the meta and self-aware…

  • The Tender Bar

    The Tender Bar

    ★★★½

    I wasn't a fan of any of George Clooney's last three directorial outings and while I thought the premise behind The Tender Bar was interesting, I didn't want to hold up to much hope only to be let down again.

    Thankfully I genuinely enjoyed The Tender Bar, from its performances, brisk pacing and an earnest script. Ben Affleck is fantastic in his supporting role, he's given much more to do than I expected and I truly found myself becoming attached…

  • Hotel Transylvania: Transformania

    Hotel Transylvania: Transformania

    ★★½

    I'll admit I enjoyed the first three Hotel Transylvania films for what they were. Genndy Tartakovsky's style brought something that felt more akin to the classic slapstick cartoons than what a lot of modern animated films do. Not to mention Adam Sandler's delightful voicework as Dracula which added an extra layer of comfort.

    I was pretty skeptical going into Transformania, Sandler, Kevin James and Tartakovsky's absences concerned me and I really felt that after the third movie the franchise had…