Sort by

Nate has logged 99 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Am Santa Claus

I Am Santa Claus

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★½
Edit this entry  
05
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Edit this entry  
19
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★½
Edit this entry  
16
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★½
Edit this entry  
12
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sherman's March

Sherman's March

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Garden State

Garden State

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
TINY: A Story About Living Small

TINY: A Story About Living Small

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hook

Hook

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Inequality for All

Inequality for All

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry